Adana Notebook Tamir Servisi

Laptop Notebook Cd Rom Dvd Rw değişimi ve tamiri

Servisimizde Dvd Rw Cd rw 15 dk. takılmaktadır.

OPTİK SÜRÜCÜ NEDİR?

Notebook laptop Cd sürücü değişimi ve tamir

Başta Dell, Asus, Acer, Sony vaio, Toshiba, Lenovo, Fujirsu gibi markaların Dvd Rw CD Rom ları süreli stoklarımızda bulunmaktadır.

DVD sürücü, DVD'ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir DVD sürücü, DVD üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir mavi lazer kullanır. DVD yazıcı, fonksiyon olarak diğer CD yazıcı cihazlar gibi, disk üzerine veri yazılmasını sağlayan bir cihaz olup, tek farkı DVD‘lere de kayıt yapabilmesidir. DVD yazıcının bir çok kullanım alanı vardır. Bunlardan ilki, çok yer kaplayan verilerin, yedeklenebilmesidir. Böylece, hard diskte az yer kaldığında sıkıntıya düşmeden istenilen veriler, gigabyte mertebesinde yedeklenebilir. Bununla Reşat Beyte, format olarak çok yer kaplayan yüksek kaliteli dijital fotoğraflar ve resimler de DVD üzerine yazılarak depolanabilir. Dijital kamerayla, kendi filminizi çekip, DVD'ye kaydederek, yönetmenliğe ilk adımınızı atabilirsiniz. Bazı yazılımlar sayesinde de, fotoğraflarınıza; müzik, yazı ve geçişler ekleyip, etkili bir slide gösterisi gerçekleştirebilirsiniz.

DVD yazıcılarda; harici ve dahili olmak üzere iki seçenek bulunur. Günümüzde, bilgisayarınızın içerisine yerleştirilen, dahili DVD yazıcılar daha yaygın olarak kullanılır. Harici bir DVD yazıcısı da televizyona bağlanarak, televizyon programları kaydedilebilir, ya da DVD player gibi de kullanılabilir.

Laptop cd-dvd-rw optik sürücü
Cd-rom, dvd-rom gibi sürücüler genel olarak optik sürücü şeklinde adlandırılır. Laptoplar için belli başlı internal (dahili/notebookun içerisinde bulunan) optik sürücüler şunlardır:
1) CD-rom: sadece cd okur. Okuma hızı belirleyicidir.
2) dvd-rom: dvd ve cd okur. Okuma hızı belirleyicidir.
3) cdrw: cd okur ve cd yazar. Okuma ve yazma hızı belirleyicidir.
4) cdrw-dvd combo: cd ve dvd okur, cd yazar. Okuma, yazma ve yeniden yazma hızları belirleyicidir.
5) dvd+r/rw-cdrw multidrive: cd ve dvd okur, cd ve dvd yazar. Okuma, yazma ve yeniden yazma hızları belirleyicidir.
6) dvd±r/rw-cdrw multidrive: cd ve dvd okur, cd ve double layer dvd yazar. Okuma, yazma ve yeniden yazma hızları belirleyicidir.
External (harici) optik sürücüler ise usb, pcmcia veya özel bağlantı noktası kullanarak notebooka bağlanırlar ve yukarıda belirtilen özelliklere sahip olan modelleri mevcuttur.

Optik sürücülerde sıklıkla görülen problemler:

1) optik problemler: cd veya dvd okumama, cd veya dvdyi bazen okuyup bazen okuyamama, cd veya dvd seçme, kopya cd veya dvd okumama, cd veya dvd yazamama, bazen yazıp bazen yazamama vs.. Bu tür problemler genellikle okuyucu veya yazıcı kafa ile ilgilidir. Kafayı kolonyalı bir pamuk veya yumuşak bez ile temizlemek veya kafa ayarı yapmak bazen sürücüde iyileşme sağlayabilir. Ancak bu iyileşme genellikle geçicidir çünkü optik ürünlerdeki okuyucu ve yazıcı kafaların belli bir kullanım sayıları vardır ve bu sayı aşıldığında problemler üretmeleri normaldir. Böyle bir durumda en iyi çözüm yeni bir optik sürücü temin etmektir.
2) mekanik problemler : sürücü üzerindeki kapak açma düğmesinin çalışmaması, kapağın düzgün açılmaması, açıldığında kapanmaması, iç iletken filmlerin kopması/yırtılması, dış darbe kaynaklı mekanik problemler vs.. Tamiri çok zahmetlidir, yeni bir sürücü temin etmek maliyet açısından da daha mantıklıdır.
3) elektronik problemler : notebookun optik sürücüyü algılayamaması (notebook anakartı sağlam olmak kaydıyla), optik sürücünün dengesiz ve mantıksız davranışlar göstermesi vs.. Sürücü içerisindeki elektronik kart veya diğer elektronik aksam ile ilgilidir, tamiri zahmetlidir, yeni bir sürücü temin etmek daha mantıklıdır.
Optik sürücü değişikliği yapılmak istendiğinde iki seçenek vardır:
1) o notebook için dizayn edilmiş orijinal sürücü satın alarak (yüksek maliyet!) Tak-çıkar şeklinde veya bir miktar işçilik ile sürücüyü değiştirmek.
2) farklı bir sürücüyü notebooka adapte etmek ki bu yöntem maliyet açısından çok daha uygundur.
Herhangi bir notebook optik sürücüsünü, herhangi bir notebooka adapte etmek için şunlara dikkat ediniz:
1) genellikle tüm notebook optik sürücüleri ince yapıdadır (slim type). Tasarımı itibariyle çok daha ince yapıda (superslim type) sürücü kullanan notebooklar da vardır. Bu sebeple adaptasyon için ilk şart, sürücülerin aynı tipte olmasıdır.
2) birçok notebookta optik sürücünün notebook gövdesine sabitlenmesi ve notebook anakartına bağlanmasına yarayan aparatlar kullanılır. Bunlar; sürücü gövdesine vidalanan metal ve plastik aparatlar ve sürücü ile anakartı birbirine bağlayan ve bir tarafı sürücüye diğer tarafı da anakarta soketlerle bağlanan kart şeklindeki adaptörlerdir. Bunların tamamı caddy olarak adlandırılacaktır. Laptop üzerindeki eski sürücüye ait caddy yeni sürücüye monte edilmek suretiyle gerekli mekanik adaptasyon sağlanır. Caddy kullanmayan modeller için sorun yoktur ancak caddy kullanan tüm modellerde adaptasyon için bu aparatların bulunması şarttır, yok ise temin edilmesi gerekir. Temin edilemez ise orijinal sürücü almaktan başka şans yoktur (orijinal sürücülerde caddy sürücü ile Reşat Beyte, sürücüye monte edilmiş halde gelir).
3) değiştirilecek olan eski sürücü ile yeni sürücünün arka taraflarında sol kenarda bulunan soket pin yapıları (caddy adaptör çıkışı ile karıştırmayınız) aynı tipte olmalıdır. İki tip sürücü soketi vardır:
A tipi: en sık kullanılan soket tipidir. Aksi belirtilmedikçe listelerimizdeki tüm sürücüler bu yapıdadır.
B tipi: nadiren bazı Laptop modellerinde kullanılır (genellikle 2005 ten sonra üretilen ıbm notebooklarda)
4) notebooka monte edilecek olan yeni sürücünün ön plastik kapağı (panel) renk, ebat ve biçim yönünden notebooka uygun olmalıdır. Bu uyumluluk için iki seçenek vardır:
A) eski sürücünün paneli yeni sürücüye uyumlu ise panel değişikliği yapılarak gerekli adaptasyon sağlanır. Bu uyumu anlayabilmek için, her iki sürücüyü üst üste koyarak panel açma düğmelerinin ve yine panel üzerindeki manüel panel açma yuvasının (delik) birebir aynı pozisyonlarda olup olmadığını kontrol ediniz (var ise ledlerin pozisyonları bu noktada önemli değildir). Bu iki kontrol noktası birebir aynı hizalarda ve pozisyonda ise manüel panel açma yuvalarına (delik) bir topluiğne sokup hafifçe iterek ön kapakları açınız. Panel montaj noktaları ve varsa vida pozisyonlarını kontrol ediniz. Panel yapıları her yönü ile aynı ise eski sürücünün panelini dikkatlice sökerek yeni sürücüye monte ediniz.
Her iki sürücü arasında panel uyumu yok ise ve yeni sürücünün paneli Laptoptaki yuvasına göre daha geniş veya uzun ise gerekli bölgelerden eğelenerek veya kesilerek Laptopa uygun ebatlara çekilir. Renk ve biçim farklılığı problem edilmez (panel kalınlığından dolayı ön kapak tam hizada, içeride veya dışarıda kalabilir, sürücünün sağlıklı çalışmasına engel değildir).
4) bazı Laptop modellerinde mevcut sürücü özel bir yapıda kullanılır (toshiba, casper, asus gibi notebookların birçok modelinde). Biz bunları sürücü seçen Laptoplar olarak adlandırırız. Birçok notebook modeli hddyi master, sürücüyü ise slave olarak algılar. Bu Laptoplarda ise sürücü master, hdd ise slave olarak algılanır. Bunu sağlayan, kullanılan sürücünün Eprom undaki özel yazılımdır ve bizce amacı diğer herhangi bir sürücünün Laptopa adaptasyonunu zorlaştırmak ve herhangi bir mahsuru olmamasına rağmen orijinal olmayan sürücü kullanılmasını engellemektir. Bu sebeple bu Laptoplara farklı modelde bir sürücü monte edildiğinde ıde1 error, açılış yapamama, hddyi algılayamama gibi problemler üretirler. Bu durumu aşmak için bazı modellerde hddye jumper monte ederek master slave ayarını manuel yapmak işe yarayabilir ancak tamamında değil! Bir diğer çözüm ise master-slave-auto ayarlı sürücü kullanmaktır. Bu da mümkün değil ise yapılacak tek şey aynı marka/model ve rom versiyonları aynı olan başka bir sürücü kullanmaktır ki bu da orijinal sürücü temin etmek anlamına gelir.
Kategori: Donanım OEM-Optik & Flopy Driver Marka: Samsung Model: CD-RW SAMSUNG SN-M242D NOTEBOOK COMBO SLIM INT BUL DVD Ürün Tipi: CD Yazıcı DVD SONY AD-7590S-01 DVD-RW, Notebook için, 8X SATA, Kutusuz ince-slim, Dahili, MultiWriter Tüm Notebook modelleri icin 2 YIL Garantili. Ürün kodu:Toshiba-Samsung SN-S082 Laptop DVD-RW 2 Yıl Garanti, IBM Thinkpad Lenovo A, R, T Serisi CD-RW/DVD-ROM Combo
Adana Bilgisayar Tamir
Adana, 100. Yıl, İmamoğlu,Adana,Kozan,Tufanbeyli, Aladağ,Pozantı, Seyhan Bilgisayar servisi,Adana, Adana,Adana, Adana, Adana, Adana Üniversitesi, Reşat Bey Mahallesi, Adana,Adana, Adana Servisi, Adana Bilgisayar servisi,Adana,Adana, Adana Ceyhan bilgisayar servisi,Adana, Feke, Adana,Adana, Adana,Adana, Adana, Adana,Adana, Adana, Adana Bilgisayar servisi, Adana,Adana,Adana,Adana,Adana,Adana, Adana,Adana,Adana, Adana Bilgisayar Servisi,Adana,Adana, Adana, Adana, Adana, Adana Adana, Adana, Adana

Bize çokmu uzaktasınız, vaktinizmi yok
Adana dışındamı yaşıyorsunuz arızalı
Notebook, Laptop bilgisayarlarınızı
kargo ile bize yollayınız.
devamı...
Yada Adaptör, batarya gibi yedek parçalaramı
ihtiyacınız var biz size yollayalım
Adana Sony vaio servisi     Dell Teknik servisi     Asus Adana servisi     Acer Adana servisi     Hp Adana servisi     Toshiba Adana servisi     Vaio Notebook servisi     Adana Fujitsu Siemens servisi    Cbox Lg Byron Hp Compaq Exper    Adana Compaq Laptop servisi     Lenovo servisi - keysmart - Samsung bilgisayar servisi Siemens bilgisayar servisi    Adana Sony vaio Laptop servisi     Laptop Orjinal Şarj adaptörü     Laptop orjinal bataryası     Laptop Lcd ekranı     Laptop şarj cihazı     Laptop Orjinal Yedek parçaları     Woon Bligisayar servisi
Adana Notebook Tamir
Adana, 100. Yıl, İmamoğlu,Adana,Kozan notebook servisi,Tufanbeyli, Aladağ,Pozantı, Seyhan Bilgisayar servisi,Adana, Adana,Adana, Adana, Adana, Adana Üniversitesi, Reşat Bey Mahallesi, Adana,Adana, Adana Servisi, Adana Bilgisayar servisi,Adana,Adana, Adana Ceyhan bilgisayar servisi,Adana, Feke, Adana,Adana, Adana notebook servisi,Adana, Adana, Adana,Adana, Adana, Adana Bilgisayar servisi, Adana,Adana,Adana,Adana,Adana,Adana, Adana,Adana,Adana, Adana Bilgisayar Servisi,Adana,Adana, Adana, Adana, Adana, Adana Adana, Adana, Adana